Komunikat o błędzie

Deprecated function: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in include_once() (line 1389 of /home/morowiec/public_html/morowiec7/web/includes/bootstrap.inc).

muzeum

Polski

Muzeum Czołgów w Parola

Muzeum czołgów w Parola jest muzeum historii wojskowości którego głównym zadaniem jest gromadzenie i badanie fińskiej broni pancernej i przeciwpancernej. Znajdują się tutaj pojazdy bojowe użytkowane w armii niepodległej Finlandii, począwszy od pierwszego Renault FT17 z 1919 roku.

Budynek muzeum otwarto w 1961 roku. Około dwudziestu pojazdów jest stłoczonych w jego wnętrzach. Znajdziemy tutaj kilka pojazdów pokazanych w przekroju, broń przeciwpancerną oraz kilkanaście silników czołgowych.

Muzeum wojny Lapońskiej w Järämä

Fortyfikacje pochodzące z czasów II wojny światowej, a dokładnie wojny lapońskiej, położone są w północno-zachodniej części fińskiej Laponii, wzdłuż drogi prowadzącej do miejscowości Kilpisjärvi i granicy z Norwegią. Umocnienia Järämä stanowiły część większej linii obronnej ma chronić dostepu do istotnych norweskich portów Oceanu Arktycznego. Ich łączna długość to około 50 km, z czego połowa z nich znajduje się w Finlandii. Zostały one w dużej mierze wykute w skalnym podłożu. Siła fortyfikacji nigdy nie została sprawdzona w boju.

Zamek Olavinlinna w Savonlinna

Budowa zamku św Olafa, rozpoczęła się w 1475. Duński założyciel zamku, rycerz Erik Axelsson Tott, zdecydował, że potężne fortyfikacje należy zbudować w celu ochrony strategicznie ważnego regionu Savo. Zamek miał odeprzeć rosyjskie ataki ze wschodu i zagwarantować kontrolę regionu Savo dla szwedzkiej korony. Historia Olavinlinna to mieszanka średniowiecznej broni, ryczących armat i codziennych prac wewnątrz grubych murów zamku.

Zmiany w strukturze własności zamku odcisnęły swoje piętno na Olavinlinna: widać to w zróżnicowanej architekturze zamku.

Vaskikello - muzeum dzwonów

Finowie mają skłonności do tworzenia oryginalnych muzeów. Jednym z nich jest właśnie Vaskikello - muzeum dzwonów. Właściciel zajazdu zaczął je zbierać w 1973 roku zupełnie przypadkiem. Obecnie kolekcja wygląda imponująco.

Wiele dzwonów odlano krótko po II wojnie światowej w NRD. Był to czas gdy trudno było o strategiczne surowce takie jak miedź lub brąz. Dlatego są one wykonane ze stali.

Na pewno miejsce to warte jest tego by się zatrzymać i wypić gorąca kawę.

Arktikum Science Museum

Arktikum to muzeum i centrum naukowe poświęcone Laponii i terenów arktycznych. Podejście Finów do muzealnictwa znacznie różni się od tego co mozna spotkać w Polsce. Nie zobaczymy tutaj napisów "nie dotykać" za to jest mnóstwo prezentacji multimedialnych, elementów które można dotknąć, coś włączyć, usłyszeć śpiew ptaków, wycie wilków. Przykładem jest tablica z futrami rożnych zwierząt które można było dotknąć, pomyśleć o ich właścicielach i potem sprawdzić na zdjęciu czy się poprawnie rozpoznało.

Rovaniemi - Napapiirin - Inari

Wstaje o 8, szybki prysznic i posiłek. O 10 jestem już w Arktikum - Muzeum Laponii i terenów arktycznych. Oczarowuje mnie podejście Finów do muzealnictwa - napisów nie dotykać praktycznie nie ma za to jest mnóstwo prezentacji multimedialnych, elementów które można dotknąć, coś włączyć, usłyszeć śpiew ptaków, wycie wilków. Bardzo zaciekawiła mnie tablica z futrami rożnych zwierząt które można było dotknąć, pomyśleć o ich właścicielach i potem sprawdzić na zdjęciu czy się poprawnie rozpoznało.

Muzeum bitwy o drogę do Raate

Wejście do muzeum ma imitować umocnienia przestrzelone pociskiem większego kalibru. Bogactwo eksponatów, makiety, symulacje, prezentacje multimedialne i materiały filmowe to standard fińskiego muzealnictwa. Prezentowane są nie tylko elementy związane z Finlandią, ale również znajdziemy tutaj wyposażenie wojsk radzieckich. Film ukazuje nie tylko tragedię ludzi ewakuowanych ze swoich domów które zostały spalone (żeby wróg nie miał gdzie się schronić), trud fińskich żołnierzy, ale również ciężką dolę radzieckich wojsk.

Lillafüred - dzień 3

Rano pobudka, śniadanie i wyjazd do Lillafured - małego górskiego kurortu w okolicach Miskolca. Pogoda nie jest już tak wspaniała jak jeszcze dzień wcześniej, co jakiś czas spadają krople deszczu.

Subskrybuj RSS - muzeum