Komunikat o błędzie

Deprecated function: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in include_once() (line 1389 of /home/morowiec/public_html/morowiec7/web/includes/bootstrap.inc).

Karelia

Polski

Pomnik bitwy pod Lemetti Surun Pisti

Pomnik „Surun Pisti” poświęcony jest żołnierzom którzy zginęli w pod Lemetti . Finowie rozdzielili radzieckie jednostki na kilka małych części, tzw. motti (kotłów), stopniowo przystępując do likwidacji wrogich jednostek. Pomimo wielkich strat obrońców nieprzyjaciel został zatrzymany,  zniszczone zostały 18 i 168 dywizja oraz 34 Brygada Pancerna Armii Czerwonej.

Pomnik bitwy o Kollaa

Bitwa o Kollaa toczyła się pomiędzy 7 grudnia 1939 roku a 13 marca 1940 roku w Karelii, jako część radziecko-fińskiej wojny zimowej.

Cytatem który przeszedł do historii jest odpowiedź na pytanie generała Hägglunda za "czy Kollaa się utrzyma? (Kestääkö Kollaa)", na które porucznik Aarne Juutilainen odpowiedział: "Kollaa wytrwa (Kollaa kestää)". Dla Finów sentencja ta to wyraz wytrwałości i determinacji w obliczu zbliżających się trudności lub kryzysu.

Park narodowy Koli

Koli jest jednym z najbardziej znanych fińskich krajobrazów krajowych. Choć teren jest mały, jest niezwykle cenny, jeśli chodzi o naturalne elementy: rzadkie cechy geologiczne, wszechstronny wachlarz gatunków zwierząt i obfitość gatunków roślin. Koli ma również wiele do zaoferowania pod względem dziedzictwa kulturowego. Było to miejsce pielgrzymek dla fińskich artystów w pod koniec XIX i początku XX wieku. Jest także centrum kultury i dziedzictwa dla obszaru wokół niego.

Subskrybuj RSS - Karelia