Zamek Häme jest jednym z średniowiecznych zamków królewskich w Finlandii. Obiekt wraz z koszarami z czerwonej cegły znajdują się na brzegu jeziora Vanajavesi. Przez wieki był miejscem spotkań, a ściany prawie odbijają echo głosów średniowiecza.
Powstanie zamku Häme
Uważa się, że decyzja o utworzeniu zamku Häme zapadła w wyniku "krucjaty" szwedzkiego hrabiego Birgera w tej części Finlandii. Obecnie nie ma pewności kiedy ta wyprawa miała miejsce a najbardziej prawdopodobne lata to 1239 lub 1249. Najstarsze fragmenty zamkowych murów niemal na pewno pochodzą z końca XIII wieku. Jednym z ważnych celów szwedzkiej ekspedycji było mocniejsze połączenie prowincji Häme ze szwedzkim królestwem. Do realizacji tego celu wymagane było utrzymywanie silnej twierdzy wojskowej. Równie ważna była jednak chęć opodatkowania tego stosunkowo zamożnego regionu.
Häme Zamek ma długą historię złożoną z wielu wzlotów i upadków. Jego budowa właściwie nigdy się nie zakończyła i z tego punktu widzenia rozległe prace konserwatorskie, prowadzone w ostatnich dziesięcioleciach, są kontynuacją rozpoczętego w czasach średniowiecza procesu budowlanego.
Obóz warowny
Najstarszą częścią zamku jest znany tzw. warowny obóz. Zbudowany na planie kwadratu, z szarego kamienia mur z wieżami obronnymi w północnym, wschodnim i południowym narożniku. Ściany mają 33 metrów długości i około 7 metrów wysokości. Uważa się, że ten fort posiadał drewniane schrony dla załogi, chociaż nie zachowały się żadne ślady. Oprócz murów, odnaleziono tej części zamku głęboką studnię na 12 metrów, która choć teraz wyschnięta, nadal jest widoczna w pobliżu wschodniego rogu twierdzy.
Fortyfikacje z kamienia
W ostatnich dekadach XIII wieku, życie w forcie zostało znacznie ułatwione poprzez budowę szeregu ceglanych pomieszczeń w obrębie murów. Wśród nich jest hol główny, który jest obecnie udostępniany na bankiety. Sala ta jest najstarsza istniejący sala bankietowa w będącą nadal w użytku w Finlandii. Całe pierwsze piętro zamku jest wyjątkową pamiątką średniowiecznego życia w Finlandii.
Cegła jako budulec zamku Häme
W XIV wieku nowe trendy w architekturze twierdzy i zmiany w sytuacji politycznej narodu stanowiły nowy etap dla zamku Häme . Architektonicznie celem było osiągnięcie wspanialszego efektu, a pod względem funkcji obronnych było uwzględnienie rozwoju broni palnej.
Druga połowa XIV wieku oraz kolejne stulecia są znane jako okres "ceglanego zamku". Odnosi się to do faktu, że cegła była praktycznie jednym używanym materiałem. Pozwoliło to skonstruować pokoje w bardziej wyrafinowanym stylu i umieścić wiele dekoracyjnych szczegółów na zewnątrz. Widoczne na dziedzińcu murowane ozdoby są unikalne w Finlandii. Sklepienie wielkiej sali lub "sali królewskiej" odzwierciedla również wysoki poziom architektury średniowiecznej.
Cegła była stosunkowo mało używanym materiałem budowlanym w Finlandii w średniowieczu dlatego zamek Häme posiada wyjątkowo ważne znaczenie w tym zakresie.
Okres od XIV wieku do wczesnych lat XVI wieku odegrał ważną rolę w historii zamku . Wiele nazwisk najbardziej wpływowych rodzin w Finlandii z tego okresu jest powiązanych zamkiem. Mimo, że przedmioty materialne tych osobistości nie przetrwały do dnia dzisiejszego wizyta w zamku jednak zapewnia fascynujący kontakt z minionym okres świetności budowli.
Czas zmian
Wysiłki króla Gustawa Wazy w reformowaniu administracji w Królestwie Szwecji wpłynęły również na zamek Häme. Przestał być on rezydencją potężnych dostojników, a stawał się stopniowo ściśle nadzorowana przez koronę twierdzą. Chociaż możliwości obrony poprawiono poprzez budowę dwóch silnych wież, rozpoczął się jednak powolny proces spadku. Bratobójcze spory wśród książąt w czasach Wazów, które osiągnęły punkt kulminacyjny w latach 1596-1597, wpłynęła również na twierdzę. Południowa wieża została zniszczona podczas w eksplozji w magazynie prochu w 1599 roku. W wyniku prac remontowych powstała kaplica luterańska na trzecim piętrze tzw. Wieży Bramy. Gustaw II Adolf i jego żona królowa Maria Eleonora, odwiedzili zamek w 1626 roku. Sala Króla i Królowej zostały nazwane na cześć tego wydarzenia. Gubernator generał Per Brahe odwiedził zamek w 1639 roku i ustanowił miasto Hämeenlinna.
Od spichlerza do więzienia
Podczas wojny północnej między Szwecją i Rosją, znaczenie militarne zamku Häme wzrosło na moment. Starano się poprawić walory obronne, a stary główny fort został przekształcony w spichlerz.
Z rozkazu króla Gustawa III, miasto Hämeenlinna zostało przeniesione na obecną stronę rzeki w 1770 roku. Rozległe prace budowlane podjęto również w zamku, w celu naprawienia starych murów, oraz ujednolicić je z nowoczesnym wzornictwem twierdzy. Budynki spichlerza zostały odrestaurowane i przywrócone do użytku. Przebudowa trwała do początku XIX wieku, w kiedy to Finlandia stała się częścią imperium rosyjskiego.Mury obronne i fosa to unikalny widok w Finlandii.
Z więzienia na zabytek kultury
Więźniowie byli przetrzymywani w zamku od czasów średniowiecza, ale w 1837 roku główny fort został przekształcony wyłącznie na potrzeby więziennictwa według planów przygotowanych przez znanego architekta C. L. Engela. Później w XIX wieku stare budynki spichlerza z XVIIIwieku zostały rozbudowane i dodano nowe cele dla więźniów. Po wielu wysiłkach, prace konserwatorskie rozpoczęły się w 1956 roku i została zakończone w 1988 roku.
Wystawy stałe w zamku Häme
Zamek Häme oferuje stałe i czasowe wystawy. Terra Tavestorum (Ziemia ludzi z okolic Häme ) jest stałą ekspozycja, która posiada artefakty archeologiczne znalezione w czasie ponad 100 lat badań prowadzonych w tym rejonie i przedstawia prehistorię okolicy.
Inne wystawy stałe to "Historia cegły", "Skarb Vaaraslahti w Pielavesi", "Średniowieczna sztuka sakralne" oraz "Odbudowa Zamku".