Zamek Olavinlinna w Savonlinna

Kraj: 
Finlandia

Budowa zamku św Olafa, rozpoczęła się w 1475. Duński założyciel zamku, rycerz Erik Axelsson Tott, zdecydował, że potężne fortyfikacje należy zbudować w celu ochrony strategicznie ważnego regionu Savo. Zamek miał odeprzeć rosyjskie ataki ze wschodu i zagwarantować kontrolę regionu Savo dla szwedzkiej korony. Historia Olavinlinna to mieszanka średniowiecznej broni, ryczących armat i codziennych prac wewnątrz grubych murów zamku.

Zmiany w strukturze własności zamku odcisnęły swoje piętno na Olavinlinna: widać to w zróżnicowanej architekturze zamku.

W zamku są dwie małe wystawy: Muzeum Zamek wyświetla artefakty znalezione w zamku lub z nim związane, a Muzeum Cerkiewne wyświetla ikony i inne artefakty religijne zarówno z Finlandii i Rosji.

Obecnie sala zamkowych i pokoje mogą być wynajmowane i wykorzystywane do wszelkiego rodzaju imprez.  W pięknej scenerii średniowiecznego zamku Olavinlinna, co roku w lipcu odbywa się festiwal operowy. Melomani mogą podziwiać światowej sławy artystów podczas przygotowanych z pełnym rozmachem przedstawień operowych bądź baletowych. Doskonała, naturalna akustyka zamkowych komnat sprawia, że wypełniająca je muzyka oraz głosy brzmią przepięknie i niepowtarzalnie. Gościem festiwalu była również nasza operowa diva - mezzosopranistka Małgorzata Walewska.

Odwiedzone podczas: