Komunikat o błędzie
Deprecated function: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in include_once() (line 1389 of /home/morowiec/public_html/morowiec7/web/includes/bootstrap.inc).
Laponia
Ranua Wildlife Park oferuje turystom i pobliskim mieszkańcom możliwość obserwowania arktycznych zwierząt przez cały rok, w środowisku jak najbardziej zbliżonym do naturalnego dla tych zwierząt. Ranua Wildlife Park jest otwarty codziennie, a zmieniające się póry roku przynoszą dodatkowy wymiar do życia w parku. Znajduje się tutaj około 50 gatunków dzikich zwierząt.
Zapewnia szeroką gamę wysokiej jakości innych usług dla całej rodziny i jest wiodącą atrakcją turystyczną dla całej rodziny.
Jest to najbardziej wysunięte na północ zoo na świecie.
Fortyfikacje pochodzące z czasów II wojny światowej, a dokładnie wojny lapońskiej, położone są w północno-zachodniej części fińskiej Laponii, wzdłuż drogi prowadzącej do miejscowości Kilpisjärvi i granicy z Norwegią. Umocnienia Järämä stanowiły część większej linii obronnej ma chronić dostepu do istotnych norweskich portów Oceanu Arktycznego. Ich łączna długość to około 50 km, z czego połowa z nich znajduje się w Finlandii. Zostały one w dużej mierze wykute w skalnym podłożu. Siła fortyfikacji nigdy nie została sprawdzona w boju.
Siida jest centralnym miejscem spotkań w Inari, w sercu obszaru zajmowanego przez Samów w Finlandii. To okno na kulturę tego ludu i zróżnicowany charakter Północnej Laponii.
Muzeum bardzo podobne do Arktikum, choć ma kilka swoich własnych elementów, jak choćby pokazanie życia w tych trudnych warunkach w poszczególnych miesiącach roku, również skansen jest wielka atrakcją
Arktikum to muzeum i centrum naukowe poświęcone Laponii i terenów arktycznych. Podejście Finów do muzealnictwa znacznie różni się od tego co mozna spotkać w Polsce. Nie zobaczymy tutaj napisów "nie dotykać" za to jest mnóstwo prezentacji multimedialnych, elementów które można dotknąć, coś włączyć, usłyszeć śpiew ptaków, wycie wilków. Przykładem jest tablica z futrami rożnych zwierząt które można było dotknąć, pomyśleć o ich właścicielach i potem sprawdzić na zdjęciu czy się poprawnie rozpoznało.
Wstaje o 8, szybki prysznic i posiłek. O 10 jestem już w Arktikum - Muzeum Laponii i terenów arktycznych. Oczarowuje mnie podejście Finów do muzealnictwa - napisów nie dotykać praktycznie nie ma za to jest mnóstwo prezentacji multimedialnych, elementów które można dotknąć, coś włączyć, usłyszeć śpiew ptaków, wycie wilków. Bardzo zaciekawiła mnie tablica z futrami rożnych zwierząt które można było dotknąć, pomyśleć o ich właścicielach i potem sprawdzić na zdjęciu czy się poprawnie rozpoznało.
Witajcie na stronie mojej wyprawy do Finlandii - Tarnów -> Warszawa -> Krynica Morska -> Wilno -> Ryga -> Talin -> Helsinki -> Jyväskylä -> Inari. Postaram się tutaj na bieżąco wrzucać informacje i zdjęcia z wyprawy.