Inari

Kraj: 
Finlandia

Małe senne miasteczko jest jednym z moich ulubionych miejsc w całej Finlandii. Prowadzi do niego niesamowita kręta droga z miejscowości Ivalo - jadę szczytem wzgórza zakręt i z jednej strony mam jezioro, kolejny i woda po obu stronach drogi. Wrażenie niesamowite.

Inari zlokalizowane jest nad jeziorem Inarijärvi będącym trzecim pod względem wielkości w kraju. Posiada ono ponad 3000 wysp w sumie. Do najbardziej znanych wysp jeziora należą Hautuumaasaari ("Cmentarna wyspa"), który służyła jako cmentarz starożytnych Lapończyków i Ukonkivi, historycznym mieszkańcom okolicy. Wystepują w nim następujące gatunki ryb: pstrąg, łosoś jeziorowy, lipień, okoń, szczupak i wiele innych. Warto wybrać się na wycieczkę statkiem po Inarijärvi.

W protestanckim kościele można spróbować soku żurawinowego i napić się kawy, natomiast w bibliotece można bezpłatnie skorzystać z internetu. Znajduje się tutaj muzeum Saamów Siida.

W miasteczku znajduje się kemping Uruniemi, który mogę spokojnie polecić. Czysto i w miarę tanio. Dostępne są łózka dla 53 osób w domkach lub pokojach. Do domki posiadają ogrzewanie elektryczne, płyty grzejne, lodówki i naczynia. Niektóre z kabin oaz pokoje posiadają WC, prysznic, sauna i telewizję.

ZałącznikWielkość
Plik inari.kmz1.65 KB