Komunikat o błędzie

  • Deprecated function: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in include_once() (line 1389 of /home/morowiec/public_html/morowiec7/web/includes/bootstrap.inc).
  • Deprecated function: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` w require_once() (linia 10 z /home/morowiec/public_html/morowiec7/web/sites/all/modules/contrib/ip_geoloc/views/ip_geoloc_plugin_style_map.inc).
  • Notice: Trying to access array offset on value of type null w omega_pager() (linia 39 z /home/morowiec/public_html/morowiec7/web/sites/all/themes/contrib/omega/omega/includes/omega.theme.inc).
  • Notice: Trying to access array offset on value of type null w omega_pager() (linia 62 z /home/morowiec/public_html/morowiec7/web/sites/all/themes/contrib/omega/omega/includes/omega.theme.inc).

Muzeum Czołgów w Parola

Kraj: 
Finlandia

Muzeum czołgów w Parola jest muzeum historii wojskowości którego głównym zadaniem jest gromadzenie i badanie fińskiej broni pancernej i przeciwpancernej. Znajdują się tutaj pojazdy bojowe użytkowane w armii niepodległej Finlandii, począwszy od pierwszego Renault FT17 z 1919 roku.

Budynek muzeum otwarto w 1961 roku. Około dwudziestu pojazdów jest stłoczonych w jego wnętrzach. Znajdziemy tutaj kilka pojazdów pokazanych w przekroju, broń przeciwpancerną oraz kilkanaście silników czołgowych.

Na zewnątrz znajduje się bogaty zbiór czołgów z Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Niemiec oraz oczywiście Finlandii. Ustawione są w trzech długich liniach przodem do budynku muzeum.

Kolekcja radzieckich czołgów jest naprawdę imponująca: T-26, T-28, KV-1E, T-34, T-34/85, T-50, T-60, T-70, ISU-152 i to czasami po kilka modeli z każdego z nich.

Niemiecki Panzerkampfwagen IV Ausf. J ma ciekawą historię. Latem 1944 roku Finlandia kupiła 15 z tych czołgów, a miała więcej. Jednak na skutek rozejmu z ZSRR i nagle wypowiedzenie wojny z Niemcami doprowadziły do wojny w ​​Laponii. Naturalnie Niemcy zakończyły dostawy. Jak na ironię, czołgi były wykorzystywane przeciwko ich niemieckim dostawcom.

Dwa niemieckie działa samobieżne Sturmgeschutz 40 Ausf. G zostały zakupione przez Finlandię w 1943 roku. Brały udział w decydujących bitwach na Przesmyku Karelskim w 1944 r., niszcząc wiele czołgów wroga podczas letnich walk. Podczas renowacji zostały one przywrócone do pierwonej kolorystyki.

Miejsce to jest rajem dla każdego miłośnika militariów.