Ruiny zamku w Kajaani

Kraj: 
Finlandia

Budowa zamku Kajaani rozpoczęła się w 1604 w celu ochrony w regionie północno-zachodniej części Królestwa Szwecji. Teraz, 400 lat później, w ruiny zamku znajdują się w centrum miasta i służą za podpory mostu.

Konstrukcja zamku

Król Szwecji Karol IX zlecił zbudowanie zamku na niewielkiej wyspie na rzece Vuohenginjoki. Lokalizacja znajdowała się na skrzyżowanie dróg wodnych. Zamek został zbudowany w dwóch etapach, pierwszym pomiędzy 1604 i 1619 powstały dwie okrągłe jednokondygnacyjne baszty zbudowane z kamienia. Na dziedzińcu zamkowym znajdowały się drewniane domy mieszkalne. Zamek posiadał most łączący z brzegiem.

W roku 1660 roku zamek został całkowicie odnowiony pod kierunkiem Pera Brahe. Wieże podniesiono do drugiej kondygnacji. Domy z bali wewnątrz zamku zostały zastąpione nowymi kamiennymi. Zewnętrzne ściany zamku były również białe z czerwonymi strzelnicami. Ponieważ nie było wystarczająco dużo miejsca wewnątrz dziedzińca zamkowego dla wszystkich niezbędnych obiektów niektóre mieszkania i magazyny znajdowały się na jednym lub drugim brzegu rzeki. Oprócz etatowych budowniczych i żołnierzy, budowa zamku wpomagana była przezu chłopstwo z okolicy. W całym XVII wieku ludność była zobowiązana do pomocy przy budowie przez sześć dni w kazdym roku. Zamek Kajaani był najsilniejszą fortyfikacją w północnej Finlandiidzięki czemu Rosjanie nawet nie próbowaali ataku. Dopiero podczas Wielkiej Wojny Północnej, po podługim oblężeniu zamku upadł. Obejmując zamek Rosjanie przystąpili do wysadzenia go w powietrze w marcu 1716.

Wykorzystanie ruin do budowy mostu

Ruiny zamku zostały powróciły pod szwedzką kontrolę w 1721. Zostały opracowane plany naprawy zamku, ale te nigdy nie zostały wprowadzone w życie. Gdy w 1809 r. Finlandia stała się częścią Rosji zamek stracił znaczenie militarne. Wyspa, na której stoi zamek pozostała naturalnym miejscem przekraczania rzeki. Pierwszy drewniany most na szczycie ruin został zbudowany w 1845 roku. W latach 1890-1892 miał miejsce pierwszy remont zamku.

Turystyka w Kajaani

Obecnie ruiny zamku znajdują się w samym sercu tętniącego życiem miasta Kajaani. Dolina rzeki Kajaani została uznana za ważną dla krajowego środowiska kulturalnego, ponieważ zawiera elektrownie zbudowane na drogach wodnych Ämmäkoski i Koivukoski odpowiednio w roku 1917 i 1947, kanał Tervakanava i pomnik mistrza olimpijskiego Heikki Savolainena. Ścieżka spacerowa nazwana imieniem fotografa Hermana Renfors biegnie wzdłuż rzeki.

Odwiedzone podczas: 
Pomnik mistrza olimpijskiego Heikki Savolainen