Komunikat o błędzie

  • Deprecated function: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` in include_once() (line 1389 of /home/morowiec/public_html/morowiec7/web/includes/bootstrap.inc).
  • Deprecated function: Unparenthesized `a ? b : c ? d : e` is deprecated. Use either `(a ? b : c) ? d : e` or `a ? b : (c ? d : e)` w require_once() (linia 10 z /home/morowiec/public_html/morowiec7/web/sites/all/modules/contrib/ip_geoloc/views/ip_geoloc_plugin_style_map.inc).
  • Notice: Trying to access array offset on value of type null w omega_pager() (linia 39 z /home/morowiec/public_html/morowiec7/web/sites/all/themes/contrib/omega/omega/includes/omega.theme.inc).
  • Notice: Trying to access array offset on value of type null w omega_pager() (linia 62 z /home/morowiec/public_html/morowiec7/web/sites/all/themes/contrib/omega/omega/includes/omega.theme.inc).

Murmańsk

Kraj: 
Rosja

Murmańsk był miejscem o którym marzyłem od 2005 roku od mojego pierszego wyjazdu do Finlandii i zobaczeniu tablicy "Murmańsk 303".

Miasto zostało założone w 1916 jako stacja końcowa drogi kolejowej i niezamarzający zimą port. Jego nazwa pochodzi od ruskiej nazwy ziem położonych nad Morzem Barentsa i jest powiązana językowo z germańskim słowem Norman - człowiek północy. Podczas drugiej wojny światowej było bazą baza niemieckich okrętów, a później celem alianckich konwojów z pomocą w ramach Lend-Lease Act. Zniszczeniu uległo około 75% miasta. Nosi tytuł Miasto Bohater.

Lodołamacz Lenin, zwodowany 1957 roku, jest pierwszym na świecie niewojennym statkiem o napędzie atomowym. Obecnie jest to statek muzeum Cywilnej Marynarki Atomowej i Podboju Arktyki. Dostępność dla zwiedzających jest mocno ograniczona dlatego warto sprawdzić wcześniej godziny otwarcia. W 2012 roku wejścia były od środy do piątku o godzinie 12:00, a w sobotę i niedziele o 12:00, 13:00 i 14:00.

Alosza – 36 metrowy pomnik Obrońcy radzieckiej Arktyki podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej góruje nad całą okolicą. Przed pomnikiem pali się wieczny ogień ku pamięci poległych.

Warto zatrzymać się w okolicy jeziora Semenov – można zjeść smaczne szaszłyki robione na naszych oczach. W pobliżu jest park i oceanarium.

Motocyklistom polecam skorzystanie z moto hotelu w Kola koło Murmańska. Jest wszystko co potrzebne do życia: dobrze wyposażona kuchnia, pralka, prysznice. W tym samym budynku jest zakład wulkanizacyjny i warsztat motocyklowy, w którym mozna kupić najbardziej potrzebne rzeczy jak olej czy smar do łańcucha. Dojazd jest nieco utrudniony, w dodatku nikt w okolicy nie ma pojęcia o nim. Warto wprowadzić dokładne koordynaty.

ZałącznikWielkość
Plik murmansk-miasto.kml8.85 KB