Pomnik bitwy o Kollaa

Kraj: 
Rosja

Bitwa o Kollaa toczyła się pomiędzy 7 grudnia 1939 roku a 13 marca 1940 roku w Karelii, jako część radziecko-fińskiej wojny zimowej.

Cytatem który przeszedł do historii jest odpowiedź na pytanie generała Hägglunda za "czy Kollaa się utrzyma? (Kestääkö Kollaa)", na które porucznik Aarne Juutilainen odpowiedział: "Kollaa wytrwa (Kollaa kestää)". Dla Finów sentencja ta to wyraz wytrwałości i determinacji w obliczu zbliżających się trudności lub kryzysu.

Podczas tej bitwy walczył słynny fiński snajper Simo Häyhä. Robił to tak dobrze że zyskał przydomek Biała Śmierć  i za jego sprawą ponad 700 ludzi przeniosło się na tamten świat w 3 miesiące. Należy pamiętać że korzystał on z karabinu bez optyki (był mniej widoczny dla wroga) przy temperaturze kilkudziesięciu stopni poniżej zera. Jak bardzo był groźny najlepiej świadczy fakt że Rosjanie walczyli z nim przeprowadzając naloty bombowe czy używając ciężkiej artylerii. Został ranny głowę dopiero na kilka dni przed zakończeniem wojny zimowej, lecz zanim stracił przytomność zdołał zastrzelić czerwonoarmistę który do postrzelił.